IPSEN
Pacjent > Strona główna > Objawy
Objawy

Objawy

Nowotwory neuroendokrynne mogą dawać różne objawy w zależności od stopnia zaawansowania choroby, lokalizacji oraz od aktywności hormonalnej.

Zwykle rozpoznawane są bardzo późno, ponieważ objawy najczęściej pojawiają się w późnym etapie choroby. Objawy mogą również imitować inne choroby, takie jak zapalenie śluzówki żołądka, kamica żółciowa czy choroba Leśniowskiego-Crohna, przez co diagnostyka jest dłuższa i trudniejsza.

12
3 4W około dwóch trzecich przypadków choroba przebiega bezobjawowo. Dzieje się tak wówczas jeśli mamy do czynienia z guzem nieaktywny hormonalnie, tzn nie wydzielający żadnych substancji hormonalnych. Zaburzenia i objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy wzrost nowotworu jest na tyle zaawansowany, że powoduje ucisk sąsiadujących narządów i struktur tkankowych.

Guzyneuroendokrynne (nowotwory neuroendokrynne) hormonalnie czynne w zależnlości od wydzielanego lub uwalnianego hormonu mogą powodować powstanie różnych objawów klinicznych.

  • Rakowiak (carcinoid),” zespół rakowiaka” najczęstsza postać nowotworu neuroendokrynnego przewodu pokarmowego, wytwarza serotoninę, hormon wpływający na rozszerzenie lub zwężenie naczyń krwionośnych.Serotonina wydzielana przez NET w „zespole rakowiaka”może wywołać biegunkę i napadowe zaczerwienienie skóry (flush) zmiany zastawkowe w prawej części serca, skurcze mięśni, teleangiektazje, obrzęki, sinicę, trudności w oddychaniu, bóle brzucha, miopatię czy niecharakterystyczne objawy stawowe. Rakowiak najczęściej powstaje w obrębie jelita ślepego, w jelicie krętym (końcowy odcinek jelita cienkiego), w żołądku i w płucach. W przypadku lokalizacji guza neuroendokrynnego w płucach może pojawić się skurcz oskrzeli, kaszel, trudności w oddychaniu, krwioplucie, nudności, poty nocne.
  • Insulinoma - najczęstszy NET czynny trzustki, który wydziela insulinę, powoduje hipoglikemię, osłabienie, drżenia, utraty świadomości.
  • Gastrinoma - guz trzustki lub dwunastnicy wydzielający gastrynę, manifestuje się nawracającą chorobą wrzodową żołądka i biegunką (zespół Zollinger-Ellisona). W 5 proc. przypadków występuje w nietypowych lokalizacjach, w 1/3 przypadków wchodzi w skład zespołu MEN-I. Sporadycznie występujące gastrinoma bywają w 40-80% złośliwe.

Nowotwory neuroendokrynne, które nie wydzielają hormonów ani substancji hormonopodobnych, niekiedy są rozpoznawane dopiero na podstawie wyników badania próbki krwi albo moczu. Dopiero wówczas przeprowadza się różne badania obrazowe dla określenia lokalizacji guza. Dzięki nim można też stwierdzić, czy obecne są już przerzuty, a jeśli tak, to gdzie.


Opracowanie:

Rada Naukowa

Zebra
Rakowiak.pl
Porady specjalistow